ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଅଛନ୍ତି, ଏହି କେମିତି ଲାଭ ହେବ, ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା

ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଅଛନ୍ତି, ଏହି କେମିତି ଲାଭ ହେବ, ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା “ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ଯୋଜନା ଅଧିନିଯ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଚ୍ଛା ଖବର। ଏବେ ନୂଆ ବଜେଟ ଯୋଗୋମେ ଆବେଦକରିବେ 1000 ଓ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ। ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ଯୋଜନା 2024ରେ 500 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା ଓ ପେମେଣ୍ଟ ଅବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିବାକୁ ଆବେଦକରି ମୁଖ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀ ଓଡ଼ିଆ ପାଇଁ ସୂଚନାମାଲାର ଅଫିସିଆଲ ଓୱେବସାଇଟ ଭର୍ତି କରିପାରନ୍ତି।”Madhu Babu Pension Scheme 2024

“”ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରତା ବିଭାଗ (ଏସେସଇପିଡି) କାର୍ୟାର୍ଥ୍ୟରୁପରେ କୀ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତିଆରି ହୋଇଛି?””

SSEPD ଏକ ଯୋଜନା ଯାହାକୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଚାଲାଯାଯାଏ ଏବଂ ମାନବଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପେନ୍ସନ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଏହାର ପୁରୁଣା ନାମ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଜନ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗମୁକୁ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ରଖୁଛି। Madhu Babu Pension Scheme 2024

2015-16 ସାଲେ ଏହି ବିଭାଗକୁ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ ରୁ ପୃଥକ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପରେ ଏକ ପୃଥକ ବିଭାଗରେ ରୂପ ନେଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମଗ୍ର ବିକାଶର ପର୍ଯ୍ୟାଣ କାମ କରିବା, ସେମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପେନ୍ସନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଏବଂ ବିଶେଷ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଏ ଯୋଜନା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିରାଶ୍ରିତ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପେନ୍ସନ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିଭାଗ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି।

ଏହି ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଦ୍ୱାରା “ଭୀମ ବାବା ଭୀମକ୍ଷମା ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଭିଯାନ (ବିବିଏସ୍ଏ)” ନାମରେ କେତେକ ନୂଆ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଓଡିଶା ସରକାରର ପୂରା ମୁଖ୍ୟାଧିକାର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଜନଙ୍କ ଏବଂ ବର୍ଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସାଶକ୍ତିକରଣ କରିବାକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇଛି।

ସଂଗଠନ: ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଜନ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ

ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଜନ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ” ଏକ ବିସ୍ତୃତ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ଗଠନ ଅଟେ।

  • ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲାରେ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ସହାୟକ ହେବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ (ଡିଏସ୍‌ଏସ୍‌ଓ) ନିୟୁକ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି।
  • ପ୍ରତି ଉପମଣ୍ଡାଲରେ ଏକ ସହାୟକ ବିଭାଗୀୟ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ (ଏସେସେସେଓ) ଥାଏ।
  • ଏହାରୁ ପରଦ୍ରିଷ୍ଟ ହେଲେ, ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ ବ୍ଲକ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ (ବିଏସଏସଓ) ଥାଏ, ଯେଉଁଠାରୁ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନକୁ ସହାୟତା କରିଥାଏ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ଲାଗୁ କରିବାରେ ତାହାକୁ ମଦଦ କରିଥାଏ।
  • ବିଭାଗର କାଛରେ ଏକ ବୈଧାନିକ ନିକାୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ରାଜ୍ୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆୟୁକ୍ତ (ଏସଆଇପିଡି) ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କରାଯାଇଥାଏ।
  • ବରାନସିରେ, ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ନୋଡାଲ ଏଜେନ୍ସି ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ବିକଲାଙ୍ଗ ପୁନର୍ବାସ ସଂସ୍ଥାନ (ଏସଆଇଡିଆର)।
  • ୮ ଜିଲ୍ଲା ବିକଲାଙ୍ଗ ପୁନର୍ବାସ କେନ୍ଦ୍ର (ଡିଡିଆରସି) ୮ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ବିକଲାଙ୍ଗ ପୁନର୍ବାସ ଗତିବିଧିକୁ ଚାଲାନ କରିଛନ୍ତି।
  • ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ଚଳାଯାଇଛି।

ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଅର୍ହତା ପ୍ରମାଣୀ ।

  • ଆବେଦକ ଓଡ଼ିଶା ନିବାସୀ ହେଉଛି ।
  • ଏକଜଣ ୫୫ ବର୍ଷ ବଢ଼ିବା ଉଚିତ ।Madhu Babu Pension Scheme 2024
  • ସମସ୍ତ ନିମନ୍ତୁ ସଠିକଭାବରେ ରଖାଯାଇ ଆସିବା ଅବଶ୍ୟକ ।
  • ଆବେଦକଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ଏକ ଲାଖ ରୁ ଅଧିକ ହୋଇନଥାଏ ।
  • ଏକ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁଠି ସରକାରୀ ସେବାରେ ରୁଚିନାହିଁଥାଏ ।
  • ଆବେଦକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଅସ୍ଥିର ଥାଏ ତାହାରୁ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହୋଇଥାଏ ।

ମାଧୁ ବାବୁ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ 2024 ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ |

  1. ଆଧାର କାର୍ଡ: ଗୁଣମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗର ହେବାରେ ଏକ ବୈଧ ଆଧାର କାର୍ଡ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥାଏ।
  2. ବୟସ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ: ଜନ୍ମ ସର୍ଟିଫିକେଟ, ଭୋଟର ଆଇଡି କାର୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ଏହି ବର୍ଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୈଧ ସରକାରୀ ନିର୍ଧାରିତ ଦସ୍ତାବେଜ ପ୍ରମାଣ କରନ୍ତୁ।
  3. ନିବାସ ସର୍ଟିଫିକେଟ: ଓଡିଶାରେ ନିବାସ ପ୍ରମାଣ ପ୍ରଦାନ୍ତୁ।
  4. ବ୍ୟାଙ୍କ ହସ୍ତାନ୍ତରଣ ବିବର: ବ୍ୟାଙ୍କ ହସ୍ତାନ୍ତରଣ ପାସବୁକ କିମ୍ବା ସ୍ଟେଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର।
  5. ପସପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍‌ରେ ଫୋଟୋଗ୍ରାଫ୍: ଆବେଦକର ନଜରବଦ୍ଧ ନିକଟ

ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024 :ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ

1.ପ୍ରଥମେ ଓଡ଼ିଶା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପୋରଲର ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠାରେ ‘ରଜିଷ୍ଟର’ ବଟନରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ ଓ ସାଧାରଣତ ‘ରଜିଷ୍ଟର’ ବଟନରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ନୀଚେ ଚିତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଅପରାଧନ୍ତମେ ଉପରିବୃତ୍ତା କରାଯାଇଛି ।

ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଅଛନ୍ତି, ଏହି କେମିତି ଲାଭ ହେବ, ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା
ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଅଛନ୍ତି, ଏହି କେମିତି ଲାଭ ହେବ, ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା

ଓଡ଼ିଶା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପୋରଲରେ ଏକ ସିଟିଜେନ୍ ହେବାକୁ ରେଜିଷ୍ଟର କରନ୍ତୁ, ଆପଣ ନୀଚେ ଦିଏଲେ ଧାରଣକୁ ଅନୁସରିପାରିବେ: ମୁଖ୍ୟ ପୃଷ୍ଠାରେ ଓଡ଼ିଶା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପୋରଲ ଭ୍ରମଣ କରନ୍ତୁ।ମୁଖ୍ୟ ମେନୁରେ ‘ରଜିଷ୍ଟର’ ବଟନରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ।ଆઇପାଙ୍କ ସହଜତା ପାଇଁ, ତଳେ ଚିତ୍ର ଦେଇଛି।

ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଅଛନ୍ତି, ଏହି କେମିତି ଲାଭ ହେବ, ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା
ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଅଛନ୍ତି, ଏହି କେମିତି ଲାଭ ହେବ, ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା
WhatsApp Group Join Now
Telegram Group Join Now
Instagram Group Join Now

ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ କରନ୍ତୁ ପାରେ, “ଲଗଇନ୍” କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଲଗଇନ୍ କରନ୍ତୁ।

ଆବେଦନ ସମ୍ପନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ଭରନ୍ତୁ ।

ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ ଲିଙ୍କ:

ଅନ୍ଲାଇନ୍ରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ |ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ
ପେନସନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଲଗଇନ୍ କରନ୍ତୁ |ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ
ଅଫିସିଆଲ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ |ଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ
ଟେଲିଗ୍ରାମ ଲିଙ୍କଏଠି କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ
मधु बाबू पेंशन योजना 2024:
ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଅଛନ୍ତି, ଏହି କେମିତି ଲାଭ ହେବ, ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା

ପିଂବ୍ୟାକ: MOIL ଭର୍ତ୍ତି 2024: ଗ୍ରେଜୁଏଟ ଟ୍ରେନି ପଦରେ 44 ପୋଷ୍ଟ, ନାଗପୁରରେ ରିକ୍ତିଗୁଡ଼ିକରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି – ଆଧିସୂଚନା ପୋର୍ଟାଲ ଏଡିଟ୍ କରନ୍ତୁ।

ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ଯୋଜନା ଲାଭାର୍ଥୀ ସୂଚୀ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ତାଲିକା ।

ଅନଲାଇନ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପରେ ସରକାର ଲାଭାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ତାଲିକା ପ୍ରକାଶିତ କରିବ। ଯାହାର ନାମ ତାଲିକାରେ ଲେଖା ଆସିଛି, ସେ/ତାଙ୍କର ଲାଭାନ୍ତରେ ଯୋଗ୍ୟ। ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ଯୋଜନା ଲାଭାର୍ଥୀ ସୂଚୀ ପିଡିଏଫ଼ ଜିଲ୍ଲା ବାଇସ୍ ଯେଉଁଥିରେ ଚେକ୍ କରି ପାରିବେ ସେଥିରୁ ପ୍ରକାଶିତ ହେବ। ଯେଉଁଥି ସେଠାରୁ ଅଧିକ ବିବରଣ ପାଇବାକୁ ଲାଭାର୍ଥୀ ସୂଚୀ ପିଡିଏଫ଼ ଡିସ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଆଧାରିତ ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ https://ssepd.odisha.gov.in/ ପରିଦର୍ଶନ କରି ପାରିବେ।

1 thought on “ମଧୁ ବାବୁ ପେସନ ୟୋଜନା 2024: ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ 1200 ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଅଛନ୍ତି, ଏହି କେମିତି ଲାଭ ହେବ, ଲାଭାର୍ଥୀ ତାଲିକା”

  1. Pingback: Ek Parivar Ek Naukri Yojana kya hai ?2024, कैसे मिलेगा सरकारी नौकरी?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top